Dane zbierane na świecie są zatrważające, jeżeli chodzi o depresję. Zapada na nią coraz więcej osób i z reguły są to osoby młode i aktywne zawodowo, czyli takie, przed którymi dopiero co zaczyna się życie. A już przychodzi im zmagać się z chorobą, która zabiera chęć do życia, zapał do pracy, radość i możliwość bycia szczęśliwym, a w zamian przynosi smutek, natrętne myśli, czarny scenariusz przyszłości, beznadzieję, bezsenność, osłabienie organizmu, brak koncentracji, osłabienie pamięci, niezdecydowanie, poczucie grzeszności, a często również myśli samobójcze.

Każda osoba, która doświadczyła depresji po stracie bliskiej osoby, po rozwodzie, czy po porodzie może mieć nadzieję na to, że ten rodzaj depresji może pokonać gdy ustabilizuje swoje życie i ona już nigdy nie wróci.

Natomiast osoba, u której depresja pojawiła się nie wiadomo skąd, musi wziąć pod uwagę to, że depresja może kiedyś powrócić. Może powróci za rok, dwa lata, a może za dwadzieścia lat lub nigdy nie powróci.

Gdy dopadła nas depresja samoistna i zaatakowała nas już co najmniej dwa razy, to można mieć niemalże pewność, że będzie powracać, ale to nie jest koniec świata. Załamywanie się i poddawanie nie ma sensu. Sens ma tylko walka z dolegliwością. I życie z depresją, jak żyje wile milionów ludzi na świecie, gdyż depresja, to jedna z najczęstszych współczesnych chorób.

 

Leczenie depresji

Smutne i przerażające jest to, że tylko połowa chorych leczy się, dzięki czemu otrzymuje szansę na powrót do pełni zdrowia. A druga połowa cierpi w samotności i marnuje swoje życie. Ta grupa chorych najczęściej rezygnuje z pomocy psychoterapeuty i psychiatry, ponieważ boi się lub wstydzi się lekarza i obawia się reakcji najbliższego otoczenia na swoją dolegliwość. Te obawy są zupełnie niepotrzebnie, gdyż miliony ludzi na świecie korzystają z pomocy psychiatrów i psychologów i dzięki temu żyją szczęśliwie i pełnią życia.

Szkoda marnować własne zdrowie i życie, tym bardziej że depresja w dużym stopniu dotyka ludzi aktywnych i operatywnych. I dlatego należy w miarę szybko reagować na zły nastrój i na złe samopoczucie, nie dopuścić do tego, aby pojawiły się myśli samobójcze. Takie myśli przychodzą zawsze u osoby, u której depresja zagościła na stałe i ból emocjonalny wydaje się być niemożliwy do wytrzymania. W takim przypadku wspaniale pomoże psychoterapia, fachowo dobrane leki i dobry psycholog.

Każda osoba zmagająca się z depresją powinna znać i zapamiętać kilka wskazówek.

1. Depresja to choroba, jak każda inna i jest możliwa do całkowitego wyleczenia.

2. Wizyta u psychiatry i psychoterapeuty oraz przyjmowanie antydepresantów, to realny sposób na pokonanie depresji.

3. Kontakt z psychologiem i jak najlepsze zrozumienie siebie to najlepsze zabezpieczenie swojej psychiki na przyszłość.

4. Trzeba zapoznać się z wiedzą na temat depresji i poznać dobrze swoją psychikę. Ta wiedza pomoże wiele zrozumieć, zniweluje strach i zmotywuje do walki z objawami depresji.

5. Postarać się o pozytywne myślenie.

6. Wprowadzenie do swojego życia aktywności fizycznej znacznie wspomaga walkę z depresją.

7. Otaczanie się ludźmi pozytywnymi, spokojnymi, radosnymi, optymistycznymi i wesołymi to również ważny element w zmaganiu się z depresją.

8. Wyjście z domu do miejsc, które są nam miłe i przyjazne to kolejny element w walce z depresją.

Depresja, to choroba cywilizacyjna i tak, jak wszystkie inne choroby należy ją leczyć, medycyna dysponuje coraz lepszymi lekami, a psychoterapia u dobrego psychologa i przestrzeganie pewnych zasad w życiu jest dopełnieniem farmakoterapii.